ПОРТУГАЛИЈА
ГОДИШНА ПРОГРАМА со лет од Софија


ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ:
05.05.2024, 12.05.2024, 19.05.2024, 26.05.2024, 02.06.2024, 09.06.2024, 16.06.2024, 23.06.2024, 25.08.2024, 01.09.2024, 08.09.2024, 15.09.2024, 22.09.2024, 29.09.2024, 06.10.2024, 13.10.2024

8 дена / авион

ПРОГРАМА

Прв ден: Софија – Лисабон  Поаѓање од аеродромот во Софија со лет на Wizz Air на релација Софија – Лисабон. Пристигнување на аеродромот во Лисабон. Трансфер до хотел Tryp Caparica 4*. Вечера – на барање и со доплата. Ноќевање во Лисабон.

 

Втор ден: Лисабон Појадок. Автобуска и пешачка тура (вклучена во цената) меѓу најпознатите знаменитости на Лисабон. Започнуваме со застанување кај симболот на градот – кулата Белем. Следејќи го текот на реката Тежо, се упатуваме кон споменикот на откривачите и ремек-делото на португалската уметност – манастирот Жеронимуш (надвор), изграден со средства заработени од Васко де Гама за време на неговите патувања во Индија. Кратка станица во најпознатата слаткарница во Лисабон – Pasteis de Belem, булевар Либердаде, плоштадот Росио, најголемиот плоштад во градот – Плаза де Комерсио со статуата на кралот-реформатор Жозе I. Слободно време за прошетка низ стариот кварт на Алфама. Враќање во хотелот. Слободно време. Ноќевање во Tryp Caparica 4* Лисабон.

 

Трет ден: Синтра – Ешторил – Кашкаиш – Кабо да Рока Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија Ешторил – Кашкаиш – Кабо да Рока – Синтра. Денот го започнуваме со Синтра – наречена „Рајска градина на Португалија“ или „најубавото место во Португалија“ според зборовите на Ханс Кристијан Андерсен. Поаѓање за Кабо да Рока – најзападната континентална точка на Европа, каде што земјата се сретнува со океанот. Големите португалски морепловци заминувале одовде во потрага по нови хоризонти и богатства. Кашкаиш – античко рибарско село кое во 19. век стана предградие омилено од аристократите, каде до денешен ден можат да се видат некои од најскапите и најубавите вили во Португалија, разглед на пристаништето со јахти /панорамски, од автобусот/. Фото пауза во Казино Ешторил. Тука се наоѓа и плажата Гиншу, популарна кај сурферите поради огромните бранови. Враќање во хотелот. Ноќевање Tryp Caparica 4* Лисабон.

 

Четврти ден: Обидош – Батала – Коимбра Појадок. Поаѓање за Обидош – мал, живописен град, скриен меѓу ѕидовите на тврдината и живописните улици. Познат како град на кралиците, како и португалски главен град на чоколадoто. Овде можете да пробате ликер од вишни и рачно изработени чоколади. Поаѓање за Баталија. Посета на импресивниот манастир Баталија (под заштита на УНЕСКО) – прекрасен споменик на националната архитектура и едно од најголемите готски ремек-дела во Европа, изграден во 1388. година во чест на заклетвата дадена од кралот Жоао I на Светата Богородица дека ќе изгради величенствен манастир ако ги победи Кастиљите во битката кај Аљубаротa. Сместување во хотел Д. Луис или сличен во Коимбра. Вечера. Ноќевање.

 

Петти ден Порто  Појадок. Туристичка програма во Порто (вклучена во цената) – вториот по големина град во Португалија, лоциран на двата брега на реката Доро. Од плоштадот пред Судската палата се упатуваме кон главните знаменитости – старата железничка станица украсена со керамички плочки (azulejo), камбанаријата „Torre dos Clerigos“ (Кулата на свештениците) – највисоката кула во Португалија, подигната во една од централните области на градот; Катедралата во Порто – една од најстарите згради, издигната над карпеста падина, со прекрасен панорамски поглед на стариот кварт Рибеира. По средновековните улици со гранитни куќи од 12. век се стигнува до крајбрежниот булевар – местото, на устието на реката, каде што е роден градот. Ќе го видиме и мостот Дон Луис I, најатрактивниот од 6-те моста на реката Дуро, изграден според проектот на креаторот на Ајфеловата кула, Густав Ајфел. Слободно време. Вечера. Ноќевање во Axis Vermar 4*.

 

Шести ден: Сантијаго де Компостела  Појадок. Слободно време или факултативен излет до Сантијаго де Компостела – главниот град на регионот Галиција и третото најсвето место за христијаните по Ерусалим и Рим. Катедралата Сантијаго де Компостела е крајната дестинација на аџилакот Камино де Сантијаго, почнувајќи од југот на Франција. Со векови во катедралата се чувале моштите на Св Јаков, магнет за аџиите од цела Европа кои го поминале ова долго патување. Разгледот на градот продолжува покрај палатата Хелмирес, старата зграда на Кралската болница и градските плоштади. Слободно време. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање во Axis Vermar 4*.

 

Седми ден: Гимараеш и Брага  Слободно време или факултативно еднодневно патување до Гимараеш – Бон Жесус ду Монте – Брага. Првата португалска престолнина – Гимараеш е местото каде што Алфонсо Хенрикес се прогласил за крал на Португалија во 1139 година. Градот е популарен по добро сочуваниот раносредновековен историски центар /УНЕСКО/ и малите улици кои ве повикуваат да одите по нив. Барокната базилика Бон Жесус ду Монте се наоѓа на врвот на еден рид недалеку од Брага. До светилиштето се стигнува со импресивни двојни барокни скалила – „Виа Сакра“ со надморска височина од 116 метри. Плоштадите на Виа Сакра импресионираат со интересни градини, мали капели, скулптури и алегориски фонтани. Првата фонтана ги симболизира раните на Христос, следната - петте сетила, а последните - три доблести. Истражете ја средновековната Брага – честопати наречена „религиозна престолнина“ на Португалија, поради големиот број цркви и катедрали. Градот бил основан во 300 п.н.е од Келтите, бил административен центар под Римската империја и епископски центар во средниот век. Посета на историскиот центар: Катедралата во различни архитектонски стилови од 12. век /УНЕСКО/, Епископската палата, Праса де Република, зградата на општината. Сместување. Вечера. Ноќевање во хотел S. José 4*, област Фатима.

 

Осми ден: Фатима-Лисабон Појадок. Посета на Фатима (вклучена во цената) – центар на католичката вера и дестинација за аџии од целиот свет. Посета на базиликата и нејзиниот плоштад. Овде ќе имате можност да се чувствувате како вистински аџија додека одите по Caminho dos Pastorinhos – дел од Крстниот пат, со постојки кои ги идентификуваат и претставуваат различните чекори што го сочинуваат патот на Исус кој го носи крстот.

Цена: од 1105 – 1260 € по лице (зависно од терминот)

 

Во цената се вклучени следниве услуги:

-Авионски билет Софија-Лисабон-Софија на авиокомпанијата Wizz Air;
-Аеродромски такси и 1 парче мал рачен багаж (40х30х20 см) и 1 чекиран багаж до 20 кг.;
-Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
-Превоз по маршрута со удобен туристички автобус;
-3 ноќевања во стандардна соба со појадок во Tryp Caparica Mar 4* или сличен во Лисабон;

-1 ноќевање во стандардна соба со појадок и вечера во хотел Дом Луис 3* или сличен во Коимбра; * сместувањето на групата од 26.05 ќе биде во хотел Termas Curia 3* Curia
-2 ноќевања во стандардна соба со појадок и вечера во Axis Vermar 4* или сличен во областа Порто;
-1 ноќевање во стандардна соба со појадок и вечера во Sao José 4* во Фатима;
-Полудневен разглед на Лисабон со туристички водич;
-Полудневен разглед на Порто со лиценциран туристички водич;
-Разглед на Обидош и Батала со туристички водич;
-Посета на Фатима со туристички водич;

-Претставник на лице место за време на целиот престој;

 

Во цената не се вклучени следниве услуги:

-Слушалки за време на турите – околу 14 евра по лице за целиот престој (задолжителна доплата на лице место на туристичкиот водич; деца под 6 години не користат слушалки и не се наплаќаат)
-Доплата за пакет од 3 вечери во хотел Tryp Caparica Mar 4* во Лисабон – 108 еур 

-Полудневна екскурзија до Синтра, Кашкаиш и Кабо да Рока 67 еур
-Целодневна екскурзија во Брага и Гимараеш 47 еур
-Целодневна екскурзија до Сантијаго де Компостела 67 еур
-Влезници и билети за локациите за време на дополнителните екскурзии, како и за други музеи, локалитети и настани посетени на барање;

-Бакшиш за возачот (2 евра по турист на ден – се плаќа локално)
-Такса – 2,50 евра/ден/лице, се плаќа на лице место на рецепција
-Доплата за такса за гориво – се наплаќа 21 ден пред поаѓање (само доколку има зголемување на цената на горивото!)

 

Услови за резервација:

Депозит од 50% со резервација, во готово или на фактура. Цените не важат за плаќање со картичка!

Доплата 30 дена пред поаѓање

Издавање патна документација (ваучер, информација за летот, ваучери за разгледите, програма) 5 дена пред летот.

 

Услови за откажување на резервација од страна на патникот:

Патникот е должен по писмен пат да достави допис за откажување на патување. Истиот ќе биде проследен до организаторот на патувањето. Пеналите се според денот на откажувањето и за истите важат посебни услови на откажување усогласени со условите на давателот на услугата, а не Општите на Лагуна Џет :

30+ дена пред поаѓање 70 еур/по лице;

30-22 ден пред поаѓање 40% од вредноста;

Под 21 ден 100% пенали.

 

НАПОМЕНИ

-За реализација на аранжманот е потребен минимум од 45 патници

-Патувањето не е погодно за лица со намалена подвижност;

-Нема посебни медицински и здравствени барања поврзани со патувањето;

-Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на програмата и распоредот на летови;

-Вкупната цена на пакетот за патување не вклучува такси, плаќања и други дополнителни трошоци кои не можат разумно да се пресметаат пред склучувањето на договорот и можеби ќе треба да ги плати патникот како на пр. туристички такси, градски такси, такси за слетување или такси за одење или спуштање на пристаништата и аеродромите, цената на влезните билети за туристичките места, музеите, бродовите, траектите, користењето на јавен превоз за некои градови, пијалоците што се конзумираат во автобусите или авиони итн.

-Пасошот треба да е валиден мин. 6 месеци од денот на враќање

 

Ред на летање:
(Wizz Air го задржува правото да го промени времето на летот)

Софија – Лисабон: 14:55 – 17:25 ч.
Лисабон – Софија: 18:05 – 23:55 ч.